Cechy, działanie i stosowanie promienników podwieszanych

Podwieszane, sufitowe systemy grzewcze, do których należą m.in. promienniki podwieszane, umożliwiają nową jakość ogrzewania wszelkich hal: fabrycznych, produkcyjnych, magazynowych, sportowych. Stanowią one również idealne rozwiązanie do ogrzewania przydomowych tarasów oraz barów i restauracji - bez problemu można je dyskretnie zamocować do parasoli ogrodowych, sufitu w tarasie lub altanie.

Promienniki podwieszane, podobnie jak wolnostojące promienniki gazowe i elektryczne, działają na zasadzie wytwarzania ciepła w postaci promieniowania podczerwonego. Nie ogrzewają one powietrza, ale płaszczyznę usytuowaną pod urządzeniem. Uzyskane tą metodą ciepło do złudzenia przypomina ciepło słoneczne. Najbardziej odpowiednia wysokość montażu podwieszanego promiennika to około 3 metry.

Umieszczone na suficie hali czy też biura umożliwiają uzyskanie wręcz idealnego rozkładu temperatur w pomieszczeniu, gdzie różnica między temperaturą przy suficie i przy podłodze jest równa 1 - 2°C. Nie bez znaczenia jest fakt, że zapobiegają również niepotrzebnym stratom energetycznym, gdyż produkowane ciepło nie jest absorbowane przez powierzchnie zbudowane ze szkła, jak okna, przeszklone ściany etc.

Bezdyskusyjną zaletą podwieszanych promienników jest czas nagrzewania - gwarantuje on natychmiastowe uczucie ogrzania. Już w 30 sekund od włączenia powierzchnia uzyskuje odpowiednią temperaturę. Są one zasilane tak samo jak szablonowe promienniki gazowe - płynnym gazem pochodzącym z butli propan - butan, bądź zasilane energią elektryczną, tak jak zwyczajne promienniki elektryczne.

Podwieszane promienniki stanowią alternatywę dla wolnostojących głównie dlatego, że zajmują mniej miejsca, co jest szczególnie ważne w mało przestronnych tarasach i ogródkach piwnych. Promienniki tego typu skonstruowane są z myślą o wieloletnim użytkowaniu - do ich konstrukcji używane są trwałe, nierdzewne materiały.